Iwona Kwiecińska
- Goździk
Przewodnik
po Lublinie,
Kazimierzu Dolnym
i Zamościu
Pilot wycieczek

Przewodnik Iwona Kwiecińska - Goździk i redaktor Dziennika Wschodniego Ewa Dziedzic, czyli osoby stojące za sukcesem wycieczek z Dziennikiem Wschodnim
Tematy wycieczek
- Kultura Żydów lubelskich - słynne postaci (Widzący z Lublina, Mejer Szapiro), pozostałości dawnej dzielnicy żydowskiej na Wieniawie, Stary i Nowy Kirkut, Jesziwa Chachmej Lublin, synagoga.
Więcej >> - Kamieniczki Starego Miasta: historia, właściciele, mieszkańcy, style architektoniczne.
- Wrzesień 1939 r. i okupacja w Lublinie - dawne budynki hitlerowskich władz, Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", obóz koncentracyjny na Majdanku.
Więcej >> - Legendy lubelskie - o powstaniu kościola farnego, Czarciej Łapie, Kamieniu Nieszczęścia, Leszku Czarnym, herbie Lublina, skrzyni z bogactwami, relikwiach Drzewa Krzyża Świętego.
- Fortyfikacje Lublina przez stulecia - pozostałości dawnych fortyfikacji obronnych od XIII do XVII w. (baszta zamkowa, mury obronne, donżon, Baszta Żydowska, dawne bramy i furty miejskie: Krakowska i Grodzka.
- Życie i twórczość literatów lubelskich - Jan Długosz, Jan Kochanowski, Józef Czechowicz, Wincenty Pol, Franciszka Arnsztajnowa, Janina Porazińska, Sebastian "Acernus" Klonowic, Józef Ignacy Kraszewski.
- Historia Lublina - wizyta w Muzeum Historii Lublina w Bramie Krakoeskiej oraz spacer uliczkami miasta.
Więcej >> - Lublin wielokulturowy - miasto wielu narodowości i wyznań: katolickiej, żydowskiej, prawosławnej, ewangelickiej, grekokatolickiej.
- Lublin za czasów panowania Jagiellonów - historyczne i polityczne znaczenie miasta na arenie międzynarodowej.
- Uczelnie Lublina - Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski i jego związki z papieżem Janem Pawłem II.
- Sądownictwo w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej - Trybunal Koronny, "Mały Ratuszek", legenda o Czarciej Łapie.
- Pałace i rezydencje dawnego Lublina.
Więcej >> - Kościoly i klasztory lubelskie - kosciół św. Stanisławana i klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście, dawny kościół pw. Przemienienia Pańskiego i klasztor oo. Misjonarzy (obecnie kościół Seminarium Duchownego), dawne zespoły klasztorne Wizytek i Brygidek.
Więcej >> - Cmentarze Lublina - żydowski, ewangelicki, luterański, prawosławny oraz wojskowy.
Więcej >> - Życie kulturalne Lublina - teatry Stary i Nowy, Miejski Dom Kultury (dawny klasztor ss. Wizytek), Teatr Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena, Teatr im. Juliusza Osterwy.
- Rodzina Vetterów a Lublin - mecenat kulturalny, wpływ na szkolnictwo i oświatę oraz przemysłowy rozwój miasta.
- Sławni mieszkańcy Lublina: Wincenty Pol, Boleslaw Prus, Józef Czechowicz, Ignacy Kraszewski, Widzący z Lublina, kardynał Stefan Wyszyński, Franciszka Arnsztajnowa, Mejer Szapiro.
- Lublin przemysłowy - XIX-wieczne dzielnice robotnicze (Stare Bronowice, Piaski).
- 200 lat diecezji lubelskiej - Muzeum Kurii Biskupiej.
- Style architektoniczne w Lublinie - renesans lubelski, klasycyzm, secesja.
Więcej >> - Zapomniane dzielnice Lublina - Wieniawa.
Więcej >>
Wycieczki po Lublinie
z Dziennikiem Wschodnim

O przedsięwzięciu
"Zakochaliśmy się w Lublinie na nowo!"
Cztery lata, ponad osiemdziesiąt wycieczek i niezliczona ilość przedeptanych szlaków. Móstwo zdobytej wiedzy, wrażeń i wspomnień. Wszystko to dzięki inicjatywie pod nazwą "Wycieczki po Lublinie z Dziennkiem Wschodnim."
Idea była taka: zorganizować wycieczki po Lublinie eksplorujące miasto znane i nieznane. Dla każdego, kto chce, za darmo. Dziennik Wschodni roztoczył nad przedsięwzięciem patronat medialny, a ja opracowałam trasy zwiedzania oraz podjęłam się oprowadzania wycieczek. I tak od 2004 roku liczne grupy ciekawskich zaczęły przemierzać Lublin wzdłuż i wszerz, odkrywając jego bogactwo historyczne i kulturalne. Inicjatywa trwała do 2008 roku, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem i gromadząc nierzadko nawet i do stu uczestników! Popularność przedsięwziecia najlepiej oddają słowa jednej z wycieczkowiczek: "Zakochałam się w Lublinie na nowo!"
Przeczytaj wywiad z przewodnikiem Wycieczek z Dziennikiem oraz o jubileuszu przedsięwzięcia.
Poniższa kolekcja materiałów prasowych to artykuły dotyczące wycieczek po Lublinie. Ukazywały się one w Dzienniku Wschodnim na przestrzeni lat 2004 - 2008. Ich autorem jest Ewa Dziedzic. Artykuły można przeczytać klikając na ich miniaturki. Jeżeli ktoś z Państwa uczestniczył w naszych wycieczkach i posiada materiały, którymi chciałby się tutaj podzielić, proszę o kontakt!
